U mnogim domaćinstvima svakodnevno se bacaju ostaci obroka, propale, neiskorištene namirnice, pa se uz to bespotrebno troše i veće količine novca koji bi se mogao iskoristiti i u druge svrhe. U nastavku teksta vam nudimo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da u potpunosti iskoristite neke od namirnica iz vaše kuhinje, pa umjesto da završe u kanti za smeće, pokušajte da im uz naše prijedloge osigurate put do vašeg želuca.
Konzumirajte listove povrća
Rotkvica, celer, repa, brokula i mrkva, sve navedene vrste povrtnog bilja imaju jestivo, zeleno lišće. Listovi mrkve zbog svog gorkastog okusa i nisu baš ugodni za jelo, ali lišće ostalih spomenutih vrsta povrća može biti vrlo ukusno ako ga propržite.
Iskoristite stabljike gljiva
Nemojte bacati stabljike gljiva, samo odrežite donji dio drške i skuhajte na isti način kao što kuhate i gornji dio gljiva, kapice. Stabljike imaju bogatu teksturu i vrlo su ukusne.
Obogatite vašu kuhinju malom, elastičnom špahtlom
Mala elastična špahtla pomoći će vam da izvadite cijeli sadržaj tegle, bez obzira da li se u njoj nalazi senf, kikiriki maslac, paradajz sos ili neka druga vrsta namirnice ili namaza koji volite.
Kupujte manju količinu svježeg povrća
Svježe namirnice, posebno voće i povrće, brzo se pokvare kada je toplo vrijeme. Kada kupujete povrće, sireve ili meso, uzmite samo onoliko koliko mislite da ćete pojesti u narednih nekoliko dana. U zalihe ostavljajte namirnice koje mogu duže trajati kao što je korjensko povrće, crveni ili bijeli luk, tvrdi sirevi i jaja.
Iskoristite ostatke hrane
Ostaci skuhanih žitarica mogu biti osnova za salatu , mrvice na dnu vrećice od čipsa se mogu iskoristiti kao odličan dodatak hrskavim preljevima, a osušeni okrajci hljeba mogu se samljeti i iskoristiti kao prezla, dodati u pljeskavice ili umiješati u supu kao što je gazpacho.