Mariniranje je proces koji namirnicama obezbjeđuje bolji okus, aromu i teksturu. Najčešće se marinira meso, jer na taj način postaje mekše i ukusnije, pa vam u nastavku nudimo tri najučinkovitije, ali i najjeftinije metode mariniranja ove namirnice.

Kiselkaste marinade

Kiseline koje se koriste u marinadama, kao što su ocat i limunov sok, prirodna su sredstva za omekšavanje mesa. Što duže marinirate meso, ono će biti mekše, ali ukoliko meso predugo čuvate u marinadi, može promijeniti teksturu i postati previše mehko, kašasto.

Sol

Osim što je neizostavan začin koji jelima poboljšava okus, sol je i djelotvorno sredstvo koje će omekšati meso. Da bi ova metoda bila efektivna, morate posuti meso sa većom količinom soli, dovoljno da se stvori bijeli, vidljivi sloj soli, te ostaviti da meso odstoji oko sat i pol. Nakon što meso odstoji, isperite ga pod hladnom vodom i posušite prije kuhanja. Meso će upiti sol, što će ga učiniti mekšim, ali obzirom da ispusti suvišne sokove dok stoji u soli, te da se nakon toga ispere, ne morate brinuti o tome da li će meso biti preslano nakon što se skuha.

Soda bikarbona

Korištenje sode bikarbone za mekšanje mesa trik je koji se često koristi u kineskoj kuhinji. Najučinkovitija je kada se stavlja na manje komade mesa, kao što su oni koji se koriste za variva. Da biste omekšali meso ovim sastojkom, stavite 1 kašikicu sode bikarbone na svaki komad i dobro promiješajte. Ako je meso jako suho, dodajte malo vode, ostavite da odstoji oko 15 do 20 minuta, a zatim dobro isperite da uklonite sodu bikarbonu. Osušite meso pažljivo prije nego ga počnete kuhati.